Echo Jaworza na festiwalach w Żywcu, Szczyrku i Makowie Podhalańskim

Od niedzieli, 28 lipca do wtorku, 30 lipca 2019 roku zespół regionalny „Echo Jaworza” z Ptaszkowej brał udział w 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz 56. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w Amfiteatrze Pod Grojcem zespół „Echo Jaworza” zaprezentował program artystyczny pod tytułem „Skubacka” autorstwa Magdaleny Motyki. Scenografię na potrzeby inscenizacji przygotowali: Marian Michalik oraz Magdalena Motyka. „Skubacka” to zwyczaj ludowy z terenu Ptaszkowej pokazujący prace kobiet wiejskich w okresie jesienno-zimowym. Podczas wspólnego spotkania w izbie kobiety wykonują „Darcie pierza” na potrzeby wiana dla przyszłej panny młodej. Przy okazji jest też okazja do plotek, śpiewu, śmiechu dobrych rad, a także tańca z gośćmi, na czele z przyszłym panem młodym, którzy wiedząc o „Darciu pierza” zmawiają się z kapelą i przychodzą na wspólną zabawę i poczęstunek. 

Ponadto, zespół wystawił także grupę śpiewaczą „Starościn Echa Jaworza” oraz solistów: Magdalenę Janusz i Wojciecha Janusa. Zaprezentowali się oni w poniedziałkowe przedpołudnie, 29 lipca na scenie na Żywieckim rynku.

W ramach 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej przygotował koncerty w wielu innych miastach województwa śląskiego oraz zachodniej części województwa małopolskiego. „Echo Jaworza” zaprezentowało się z programem „Suita Lachów i Pogórzan” na scenie w Szczyrku oraz w Makowie Podhalańskim, odpowiednio w poniedziałek oraz wtorek, 29 i 30 lipca.

W imieniu zespołu regionalnego „Echo Jaworza” pragniemy podziękować za niezwykle ciepłe przyjęcia na żywieckiej, szczyrkowskiej i makowskiej estradzie.