Podsumowanie sezonu kolędniczego 2023/2024

Rokrocznie, sezon kolędniczy dla ptaszkowskich grup kolędniczych kończy się przystankiem na Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. Czas na podsumowania.

Grupy kolędnicze z Ptaszkowej chcąc rywalizować w konkursach kolędniczych muszą przygotować swój program w oparciu o typ kolędy.

Następnie, grupy muszą się zaprezentować na gminnym przeglądzie kolędniczym, będącym eliminacjami do przeglądu powiatowego, a ten z kolei jest eliminacją do konkursów ogólnopolskich. Przeglądy gminne oraz powiatowe w naszym regionie odbywają się do pierwszej połowy stycznia. Pod koniec miesiąca odbywa się ogólnopolski konkurs kolędniczy w Podegrodziu dla grup dziecięcych i młodzieżowych.

Grupy dorosłe na swoją rywalizację konkursową muszą czekać aż do początku lutego, gdy to w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się tradycyjny „Góralski Karnawał”, w ramach którego odbywa się ogólnopolski przegląd kolędniczy oraz ogólnopolski konkurs tańca zbójnickiego.

Grupy kolędnicze z Ptaszkowej od wielu lat regularnie konkurują na szczeblu krajowym. W tym roku, grupy młodzieżowa oraz dorosła dostąpiły szansy rywalizacji w konkursach krajowych.

Ptaszkowa w sezonie kolędniczym 2023/2024 wystawiła łącznie trzy grupy kolędnicze w zależności od wieku:

  • Dziecięca z programem kolędniczym „Z gwiazdą”, która uczestniczyła w konkursach kolędniczych gminnym i powiatowym, zajmując odpowiednio 1. oraz 2. miejsce.
  • Młodzieżowa z programem kolędniczym „Trzej Królowie”, która uczestniczyła we wszystkich trzech szczeblach konkursowych: gminnym, powiatowym i ogólnopolskim (w Podegrodziu), zajmując 1. miejsca w eliminacjach gminnych i powiatowych oraz zdobywając główną nagrodę na ogólnopolskim przeglądzie w Podegrodziu
  • Dorosła z programem kolędniczym „Droby”, która uczestniczyła we wszystkich szczeblach konkursowych, zajmując 1. miejsca w eliminacjach gminnych oraz powiatowych, a także 2. miejsce podczas Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ogłoszeniem wyników Góralskiego Karnawału zakańcza się okres kolędniczy dla grup kolędniczych. Bardzo dziękujemy wszystkim widzom, słuchaczom i wspierającym, którzy mogli obserwować programy grup kolędniczych. Do zobaczenia za rok!