II Dożynki Ptaszkowskie

15 sierpnia to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w kulturze ludowej święto „Matki Boskiej Zielnej”. W tym dniu po raz drugi w naszej Ptaszkowej odbyły się dożynki wiejskie.

Dożynki rozpoczęły się przemarszem korowodu z wieńcem dożynkowym ze śpiewem i graniem zespołu Echo Jaworza, ze starostami dożynek – Państwem Joanną i Markiem Toczek oraz radnym wsi Ptaszkowa Krzysztofem Osmołą przejechał spod budynku GOKu do ptaszkowskiego kościoła parafialnego. Tam została odprawiona Msza święta przez księdza proboszcza Józefa Kmaka jako dziękczynienie za plony, połączone z poświęceniem wieńca i wiązek zielnych.

W powrotnym korowodzie uczestnicy dożynek udali się na plac przy GOK Filia Ptaszkowa. Tam dokonano oficjalnego otwarcia dożynek oraz powitania gości. Potem na scenie zaprezentowały się grupy artystyczne działające w naszej miejscowości.

Jako pierwsze wystąpiły wszystkie grupy wiekowe Echa Jaworza i tradycyjne obtańcowały wieniec  dożynkowy wg scenariusza przygotowanego przez Magdalenę Motyka. Następnie, z koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta z Ptaszkowej pod kierunkiem Pana Łukasza Koguta.

KGW Ptaszkowa wystawiło scenkę obrzędową pt. „Na Zielną” przygotowaną przez Panią Lucynę Kmak, a następnie wystąpiła Schola Parafialna pod kierunkiem Pani Bożeny Kogut. Ważnym punktem programu był Konkurs Wiązek Zielnych, który został rozstrzygnięty po artystycznej części imprezy. Finałem II Dożynek Ptaszkowskich była zabawa taneczna do 23:00 z zespołem muzycznym z Ptaszkowej.

Pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie II Dożynek Ptaszkowskich:

• Jacek Migacz – Wójt Gminy Grybów
  • Ks Proboszcz Józef Kmak
  • Maria Majcher – dyrektor GOK Grybów
  • Krzysztof Osmoła – radnemu wsi Ptaszkowa
  • Andrzej Poręba – vice Wójtowi Gminy Grybów
  • Judyta Moskalewicz – bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Grybowie, Filia w Ptaszkowej
  • Maria Michalik – radna wsi Ptaszkowa
  • Marian Kruczek – sołtysowi wsi Ptaszkowa
  • Damian Michalik
  • Daniel Skrzypiec
  • Wiola Gawlik
  • Adam Tokarz
  • Roman Janus
  • Andrzej Pazgan
  • Marcin Michalik
  • Marian Michalik
  • Tadeusz Matuła
  • Maria Główczyk
  • Agata i Marian Niepsuj
  • Anna Górska
  • Lucyna Kmak
  • Bożena Kogut
  • Krzysztof Janus
  • Maria Karolska,
  • Joanna i Marek Toczek
  • Krzysztof Ogorzałek, Marcin Główczyk, Łukasz Kogut, Tomasz Tokarz.
  • Paniom z Ukrainy: Olenie, Alonie, Nadii, Tanii.

Zapraszamy za rok na III Dożynki Ptaszkowskie!